Począwszy od 26 stycznia 2021 roku każdy podróżujący do USA musi przedstawić negatywny wynik testu na Covid-19 jeszcze przed wejściem do samolotu. Co powinieneś (powinnaś) wiedzieć?
Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych (CDC) opublikowało ten przepis we wtorek 12 stycznia. Na jego mocy wszyscy podróżni (również Amerykanie), którzy przylecą do USA 26 stycznia lub później muszą okazać przed wejściem na pokład samolotu negatywny wynik testu na koronawirusa.
CDC nie nakłada na przyjeżdżających obowiązkowej kwarantanny, ale nalega aby każdy po przylocie ograniczył swoją aktywność przez 7 dni, pomimo, iż test wykonany przed wylotem do USA może być negatywny. Przeczytaj najczęstsze pytania w związku z podróżą do USA.
Kto powinien wykonać test przed podróżą?
Wszyscy w wieku powyżej 2 lat przylatujący do USA są objęci obowiązkiem testu. Dotyczy to w szczególności:
– Obcokrajowcy przylatujący z czasową wizytą
– Obywatele i rezydenci USA powracający do domu
– wszyscy podróżni, którzy podróżują tranzytem przez USA (przesiadają się na inny lot)
Z obowiązku zwolnieni są min. członkowie załóg samolotów.
Kiedy obowiązek testu wchodzi w życie?
Obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu przed podróżą do USA wchodzi w życie 26 stycznia 2021 i jest przewidziany do końca roku 2021.
Kiedy należy wykonać test?
Aby wynik był ważny i akceptowany, test musi zostać wykonany najwcześniej 72 godziny przed wylotem do USA.
Podróżni, którzy do USA lecą z przesiadką (np. Kraków – Warszawa – Chicago) muszą wykonać test maksymalnie 72 godziny przed wylotem samolotu z Warszawy do Chicago.
Jeśli Twoja podróż jest bardziej skomplikowana (więcej przesiadek i dłuższa podróż), musisz wziąć pod uwagę konieczność wykonania testu w czasie trwania podróży, jeśli nie jesteś w stanie zmieścić się w obowiązkowych 72 godzinach.
Jakie rodzaje testów są akceptowane przez USA?
Akceptowane są 2 główne rodzaje testów na koronawirusa – molekularne oraz antygenowe. Nie akceptuje się testów z krwi. Podróżni muszą wykonać test z wymazu z nosa lub gardła.
Testy molekularne, zwane często PCR lub NAAT są uważane za najdokładniejsze, ale czas ich wykonania (a zwłaszcza oczekiwania na wynik) jest dłuższy i może komplikować organizacje wyjazdu do USA.
Testy antygenowe dają wynik znacznie szybciej, w związku z tym mogą być wygodniejsze do wykonania, bo ich wynik najczęściej jest dostępny w tym samym dniu, w którym pobrany został wymaz.
Trzeci rodzaj testów – na przeciwciała – dostarcza wiedzy na temat wcześniej przebytej choroby, a nie aktualnego stanu zdrowia.
Byłem chory na Covid-19. Czy muszę wykonywac test przed podróżą do USA?
Osoby, które chorowały na Covid-19 w ostatnich 3 miesiącach przed podróżą, mogą przedstawić pozytywny wynik wykonanego wtedy badania oraz aktualne zaświadczenie lekarskie zezwalające na podróż.
CDC odradza ponowne testowanie takim osobom, ze względu na możliwość utrzymywania się w organizmie przez kilka tygodni lub miesięcy nieszkodliwych już części RNA wirusa, które mogą dawać pozytywny wynik testu.
Jestem zaszczepiony. Czy muszę wykonać test przed podróżą do USA?
Aktualnie tak. Nie ma jeszcze ostateczne decyzji zwalniającej zaszczepione osoby z obowiązku wykonania testu przed podróżą do USA. Naukowcy nadal nie są pewni w jakim stopniu zaszczepione osoby są odporne na wirusa, a zwłaszcza na jego przenoszenie.
Jak przedstawić wynik testu?
Wyniku testu mogą być w formie papierowej lub elektronicznej (np. w formie zaświadczenia wysłanego przez laboratorium emailem). Ważne, aby każdy pasażer mógł pokazać swoje zaświadczenie o wyniku testu przed wejściem do samolotu. Dokumentacja wyniku musi zawierać nazwisko podróżnego, datę wykonania testu, typ testu oraz wynik.
Czy można uniknąć obowiązku wykonania testu przed podróżą?
Nie.
Jakie inne obowiązki lub zalecenia CDC zostały wprowadzone przed podróżą do USA?
Obowiązek testu jest jedynym, który faktycznie narzuca dodatkowe wymogi przed podróżą do USA.
CDC zaleca wykonanie drugiego testu w okresie 3 do 5 dni po przylocie do USA. Rekomenduje ponadto 7 dniową kwarantannę po przylocie.
Niektóre stany USA mogą mieć w kontekście ponownego testu lub kwarantanny swoje własne przepisy. Zalecamy aby sprawdzić lokalne wymogi obowiązujące przy podróży do konkretnego stanu USA.