Kwarantanna. Co powinieneś o niej wiedzieć jeśli wyjeżdżasz za granicę i wracasz do Polski.

30 marca 2021 roku rząd RP po raz kolejny zmienił zasady dotyczące odbywania kwarantanny po przyjeździe do Polski środkami transportu publicznego.

Od wrotku 30 marca 2021 obowiązują nowe zasady odbywania kwarantanny po przyjeździe do Polski. Nie ma znaczenia czy przylatujesz samolotem, czy przekraczasz granice samochodem osobowym lub nawet pieszo. Każdy (przynajmniej w teorii rozporządzenia) jest kierowany na kwarantannę, ale od teraz łatwiej się z niej zwolnić.

Dużo zależy od tego skąd przyjeżdżasz.

Przyjazd SPOZA UNII EUROPEJSKIEJ

Na przykład przylot z USA, Egiptu, Turcji, Meksyku, Dominikany, Malediwów, Dubaju etc.

Każda osoba jest przez Straż Graniczną spisywana podczas kontroli paszportowej i automatycznie kierowana na 10-dniową kwarantannę.

Przyjazd ZE STREFY SCHENGEN

Z każdego kraju należącego do Strefy Schengen.

Z uwagi na fakt, iż na wewnętrznych granicach UE nie ma kontroli to rozporządzenie przewiduje, że każdy samodzielnie zgłosi się do infolinii Głównego Inspektora Sanitarnego w celu nałożenia kwarantanny.

Jak się zwolnić z kwarantanny?

Przyjazd SPOZA UNII EUROPEJSKIEJ

W ciągu 48 godzin po przylocie do Polski należy wykonać test na obecność wirusa Sars-CoV-1. Może to być test antygenowy lub PCR. Po uzyskaniu negatywnego wyniku, laboratorium najczęściej wysyła informację do sanepidu i kwarantanna jest anulowana. 

Przyjazd ZE STREFY SCHENGEN

Obowiązkowy test na maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem do Polski.

Negatywny wynik testu zwalnia z odbycia kwarantanny.

Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy są zwolnieni z 10-dniowej kwarantanny.  Ozdrowieńcy – osoby, które zakończyły izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem nie później niż 6 miesięcy przed dniem wjazdu do Polski. Nie jest wymagane wykonywanie testu ani przed przyjazdem (ze Strefy Schengen) ani po przyjeździe do Polski (spoza Strefy Schengen).

Jak długo obowiązują te przepisy?

Rozporządzenie obowiązuje do 9 kwietnia 2021 roku.

Od kiedy po przyjeździe do Polski liczy się kwarantanna?

Kwarantanna liczona jest od dnia następnego po przyjeździe. Czyli jeśli wracasz do Polski w godzinach rannych, masz cały dzień na swobodne wykonanie testu i bardzo możliwe, że kwarantanna nawet nie zdąży się zacząć, jeśłi otrzymasz negatywny wynik.

Czy na lotnisku, zaraz po przylocie można wykonać test?

Tak. Na większości lotnisk w Polsce dostępne są specjalnie przygotowane laboratoria. Zobacz poniższą grafikę z listą lotnisk oraz orientacyjnymi cenami testów.

Czy jest jeszcze coś czego nie wiesz?

Udostępnij ten artykuł

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Inne tematy

PROSZĘ O OFERTĘ

Twój numer lub email zostanie wykorzystany tylko i wyłącznie do kontaktu w sprawie przedstawienia oferty.

w celu poprawy użyteczności, Nasza strona wykorzystuje pliki cookies